8/11/2017

Knihy s lekárskou tématikou

Veľa z nás kedysi v detstve potajme dúfalo, že bude lekárom, záchranárom či zdravotnou sestričkou. Zachraňovanie životov, pomoc ľuďom, ten pocit musí byť výnimočný! Avšak na druhej strane krv, rozbitá hlava, otvorená zlomenina alebo len očkovanie... Na to už človek potrebuje istú dávku odvahy. A všetkých ľudí, ktorí tú odvahu v sebe našli nesmierne obdivujem!Našťastie vďaka knihám sa aj nám, ktorím pohľad na rozbitú hlavu nerobí dobre, naskytá možnosť hľadieť týmto, podľa mňa skvelým osobnostiam, cez plece.
Z môjho predslovu ste určite vytušili, že rada čítam knihy z lekárskou tématikou. Prvú trojku takýchto kníh Vám dnes predstavím.
.Mastičkár


Môj záujem o takúto literatúru odštartovala kniha Poľského autora Tadeusza Dolega-Mostowicza, Mastičkár. Vytiahnutá z knižnice mojich starých rodičov. Príbeh vykresľuje život slávneho poľského chirurga, ktorému osud prinesie nemilé prekvapenie. Zo smútku, že ho milovaná manželka opustila a rovnako so sebou zobrala aj ich malú dcérku, vydáva sa profesor Wilczur do ulíc a zapíja smútok alkoholom. Nedbá o nič, nič ho nezaujíma, jediné čo ma na mysli je prehlušiť tú nekonečnú bolesť. Až kým... Profesor Wilczur z ničoho nič zmizne, no v tej istej chvíli sa na smetisku preberá muž, ktorý nevie kde je, ani kým je...netuší nič. Týmito udalosťami sa začína čítanie, ktoré môžem len vrelo odporúčať! Aj keď sa jedná o klasickú literatúru, číta sa veľmi príjemne a príbeh plynie okorenený skutočným životom 20.storošia v Poľsku.


Tohto roku vydalo vydavateľstvo Citadella nové vydanie tejto úžasnej knihy. (Ale skúste sa aj pozrieť, či ju Vaši rodičia alebo starí rodičia nebudú mať založenú v knižnici )

Liečiteľ

Ja si často knihy nekupujem, radšej navštevujem našu mestskú knižnicu, ale knihu Liečiteľ som si kúpiť musela. (Napriek jej obálke, ktorá mojej umeleckej duši trhá žily. A taktiež, ak ma niekto v kníhkupectve, kde brigádujem, žiada o knihu s lekárskou tématikou a dám im do ruky Liečiteľa, vždy ich upozorňujem, že vzhľad obálky si nemajú všímať! Mne sa z tej obálky chce plakať!)
Noah Gordon píše knihy z lekárskeho prostredia, ale zatiaľ Vám odporúčam iba knihu Liečiteľ, ktorú mám overenú. (Časom Vám poviem aj o knihe Šaman, ktorá je druhým dielom tejto trilógie o rodine Coleovcov)

Liečiteľ je kniha vykresľujúca dobrodružnú cestu, siroty Roba Colea, za lekárskym povolaním. Rob nechce byť žiadnym šarlatánom, ani lekárom, ktorý každú chorobu lieči pustením žilou (praktika 11. storočia, ktorá sa stala jeho otcovi osudná). Vďaka veľkej dávke šťastia, odhodlania a rozumu ale aj tvrdohlavosť dosť zavážila dostáva sa Rob do školy k najväčšiemu hakimovi v Perzii. (hakim: termín označujúci v oriente lekára). Jeho štúdium a pobyt v Perzii, komplikujú viaceré skutočnosti, pre ktoré sa musí uchýliť ku klamstvu. Odhalenie týchto klamstiev a poloprávd môžu zničiť nielen jeho sen stať sa lekárom, ale aj jeho život.

Okrem toho, že je to kniha s lekárskou tématikou, čo je nesmierne zaujímavé, je taktiež plná dobrodružstva a napätia, (mihne sa tam aj láska). Pestro opisuje život 11. storočia, viacerých krajín a taktiež viacerých spoločenských vrstiev. Čo strana, to nová zápletka a presne to Vás núti čítať ďalej a ďalej a tak ste na konci 456 stránkovej knihy. Ani očkom nežmurknete! A pritom sa toho toľko dozviete! Preto Vás prosím, nenechajte sa odradiť obálkou. (Ktorú majú Česi, omnoho krajšiu ako my. Preto ak sa skutočne nebudete môcť pozerať na tú našu, kúpte si radšej Ranhojiča)

Môj smutný slávny život

Zdroj obrázku: www.martinus.sk
Poslednú knihu, ktorú Vám v tomto článku vnucujem odporúčam, mám ešte v čerstvej pamäti. Kate Manning píše v románe Môj smutný slávny život, inšpirovanom skutočnými udalosťami, o veľmi silnej ženskej hrdinke Axie. Axie mala ťažký život, už ako dieťa osirela a nedobrovoľne sa musela rozlúčiť aj so svojimi mladšími súrodencami. (Napriek tomu, že táto scéna bola na začiatku knihy, sa ma oddeľovanie súrodencov dotklo. Aj ja som staršia sestra. A keď už na svete nemáte nikoho iného len ich... Tak som sa do tej scény vžila... že rovnako ako aj Axie aj ja by som kopala škriabala a hrýzla, len aby som mohla zostať so súrodencami!)
Axie vypomáha v kuchyni, v dome manželského páru, ktorý asistuje ženám pri pôrode. Jej zvedavosť a dobrota osloví pani domu, ktorá sa podujme zaučiť, vtedy ešte násťročnú Axie, do náročnej profesie pôrodnej asistentky. Môj smutný slávny život vykresľuje väčšinu života ženy, ktorá pre svoj úspech a snahu pomôcť ženám v núdzi zakúsi okrem pohľadov nesmiernej vďaky aj pohľady odsudzovania, nenávisti a nevraživosti zo strany mužských lekárov. 
Kniha je nabitá všetkými druhmi emócií, od pozitívnych k negatívnym a naspäť. Hlavná hrdinka nie je stroho vybudovaná postava. Má svoje kladné aj záporné vlastnosti, presne ako skutočný ľudia! Som si istá, že knihu si užijete rovnako ako ja od prvej stránky po poslednú.

Bohužiaľ je kniha Môj smutne slávny život vypredaná, kúpiť sa však dá v českom jazyku. V češtine má názov Madam X: Můj nechvalně známý život. Nezabúdajte však ani na knižnice! 


Pevne verím, že som Vás týmto článkom inšpirovala a prečítate si niektorú z týchto skvelých kníh. Ak ste nejakú z týchto kníh už prečítali, alebo ste čítali nejakú inú z touto tématikou napíšte mi o nej do komentára. Budem sa tešiť! 

Majte krásny deň! 


Cloe

Menovky: ,

4 komentárov:

O 13. augusta 2017, 8:23 , Blogger Aires´s world of books povedal(a)...

Skvělý nápad na článek a zajímavé tipy na čtení :) Mě docela láká kniha Ranhojič, ale jinak jsem nic z lékařského prostředí zatím nečetla :)

 
O 14. augusta 2017, 11:29 , Blogger Cloe povedal(a)...

Do Ranhojiča sa určite pusť! Mne sa taktiež páči aj jeho filmové spravovanie, síce tam dosť (fakt dosť) vecí zmenili... ale keď to budeš brať ako nový príbeh, budeš z oboch nadšená. :D

 
O 24. septembra 2017, 12:19 , Blogger Mony povedal(a)...

Z týchto kníh by som si určite chcela prečítať Môj smutne slávny život. Táto kniha mi už bola odporúčaná a robím si na ňu zálusk :) Ostatné spomínané tituly ma veľmi nelákajú, prídu mi ako ťažké čítanie, no viem, že majú filmové spracovania, tak si s nimi rada zoznámim aspoň takouto cestou :)

 
O 8. októbra 2017, 7:47 , Blogger Cloe povedal(a)...

Môže sa zdať, že knihy s lekárskou tématikou budú ťažké "na strávenie", že budú napísane zdĺhavo a ťažkopádne. Mastičkár je ale napísaný veľmi pôvabne, z pohľadu, dá sa povedať, jednoduchého dedinského človeka. Liečiteľ je o niečo iný štýl, ale nie je to nejaký hutný text, nezadrháva sa... :D potom daj vedieť, ako sa ti filmy páčili Mony :)

 

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov