12/16/2015

♫Knižný advent♫ 2

Vôbec netuším, kde sa ten čas podel. Veď za chvíľku už tu máme Vianoce! Kedy sa to stalo?!
Toto predvianočné obdobie mám rada, aj keď treba upratovať, umývať okná... zápočtové... no veď to poznáte.


Ako som už v minulom článku spomínala, že je dosť možné, že články nebudem stíhať vydávať. Tak... tu to máme, ale už som doma. Začali mi prááázdninýýý! A dobieham zameškané.


Pred Vianocami sa dosť často rozprávam o zvykoch, ktoré kto má, keďže každý ich má iné. Nielen v každom meste, ale aj v každom dome prebiehajú iné "rituály". Teraz, keď som na výške je to o to zaujímavejšie, že poznám ľudí z rôznych častí Slovenska.
Najčastejšie preberáme štedrú večeru. Myslím, že tá naša Vás bude dosť zaujímať, keďže na Vianoce nemáme ani kapustnicu ani kapra. Potom, Vám ešte pridám aj fotky ;)
Úplne prvá vec o 18:00 je, že sa pomodlíme. Potom sa podáva polievka Papcun. Jeme ju len na Vianoce. Ak ju nepoznáte, v polievke sú huby, ktoré sme vlastnoručne nazbierali, kyslá kapusta, zemiaky a také niečo ako domáce cestoviny, ktoré sa krájajú nožom. Je úplne úžasná, skvelá...mňam.(fotku uvidíte po Vianociach)Och, už sa mi zbiehajú slinky...

Ako ďalší chod máme Bobaľky. To sú také malilinké buchtičky, s pomletým a mliekom zapareným makom a sladené je to medom. To už je len flákota!


Potom máme pečenú rybku, ale nikdy to nebol kapor! Väčšinou je to Pangasius. K tomu máme fajnový zemiakový šalát. Kedysi sme mali ešte pred rybičkou hrachový prívarok, ale keďže mne s bratom to nikdy nechutilo, tak už to na večeru nemáme.

Samozrejme s každým chodom sa čaká, kým ten posledný nedoje. Takže sa čaká na mňa. Môj brat to do seba nahádže ako do kotla. Na záver si prekrojíme jabĺčko, tak aby nám vznikala hviezdička. Oplátku si rozdelíme štyri časti, každému kúsok.

Pred tým ako si ideme rozbaliť darčeky ešte oco každému na čelo medom nakreslí krížik (aby sme boli sladkí a dobrí), kvalitne sa mi na to vždy prilepia vlasy! 

Pomodlíme sa a hurááá na darčeky, ja viem, že už som dosť stará, ale ja sa vždy teším, no pomôžem si? Po zbytok večera sa už len flákame, jeme koláčiky (dnes som urobila Šuhajdy! :D ), pozeráme v telke rozprávky.

Jú, skoro som zabudla. To čo sa zvýši z večere dáme po kúsku nášmu zverstu.

A toť vsio.


Aké zvláštnosti máte Vy na štedrovečernom stole? Robíte niečo podobné ako my?
Vaša Cloe 


Menovky:

2 komentárov:

O 17. decembra 2015, 4:02 , Blogger Moon Rains povedal(a)...

Tak to som zvedavá na fotku tej polievky :)
U nás to je klasika - kapustnica a kapor. Zvvyšok máme taký podobný, ale o medovom krížiku počujem (resp. čítam) prvý raz. Tiež sme veriaci, pred večerou sa modlíme pri stromčeku.

 
O 17. decembra 2015, 8:02 , Blogger Cloe povedal(a)...

Keby som mohla tu dať aj ochutnávku polievky, tak aj tú dám. Zo všetkých chodov mám tú najradšej :D To je pekné modliť sa pri stromčeku, asi to nadhodím aj doma :D

 

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov