9/01/2015

Romeo a Júlia (alebo Romčo a Julča hah)

 Názov: Romeo a Júlia
Autor: William Shakespeare
Vydavateľstvo: Ikar
Edícia: Odeon
Počet strán: 144

 Môj názor:
Neviem, či je správne nazvať tento článok recenzia. Veď kto som ja, aby som napísala recenziu na dielo velikána menom Shakespeare? Ale o nejaký zhrňujúci článok sa predsa len zmôžem.

Najslávnejšie dielo Wiliama Shakespeara som prečítala za  jeden deň. A to cestou vlakom do Trenčína a späť domov. ( Fotku ako to Romčovi a Julči pristalo na Trenčianskom zámku nájdete na facebooku, tam koniec-koncov nájdete veľa teen-lásky :D )

Rozmýšľala som, či si mám niečo od Shakespeara prečítať, keďže je to dráma. Či by nebolo lepšie si ísť túto klasiku pozrieť do divadla. No teraz som spokojná. Čítanie stálo rozhodne za to!

Kniha je veľmi dobre spracovaná. Na začiatku sa môžte dočítať o divadle, v ktorom Shakespeare svoje hry predstavoval svetu a niečo aj o jeho živote. (Mám rada konšpiračné teórie a môj úplne prvý článok o Shakespearovi , ktorý sa nesie v duchu konšpirácie nájdete TU.)Keď som začala knihu čítať, nevedela som čo mám čakať. čítanie je rozhodne iné, ako pri epike. Pomaly som sa však začítala (a, čo sa vo vlaku nerobí, prestala sledovať stanice). Štýl sa mi skutočne páčil! Ešte aj to, že chcel niekto niekoho zabiť vyznelo krásne a s noblesou! 

Čo ma však prekvapilo boli sexuálne narážky. O čom Romeo ja som si vždy myslela, že Romeo je s dlhým ó - Rómeo a Júlia je vie každí. Ale v škole Vám o sexuálnych narážkach nepovedia. Noblesný štýl, ktorým je napísaná celá dráma mi k tomu vôbec nepasoval. Bolo to dosť ... divné. Hlavne, keď som ich tam vôbec nečakala. Vtedy som si len povedala - veď chlapi. Aj Shakespeare bol len chlap. :D

ďalšia vec, ktorá ma zarazila (ale o ktorej som vedela aj zo školy) bola, že Júlia mala mať len štrnásť rokov! Na plese sa zaľúbila do neznámeho chlapa (chlapca?) a hneď vedela, že sa zaňho vydá. A to hneď zajtra! (Dá sa Romeo a Júlia ešte naspoilerovať?)

Veď ja viem - iná doba.

Viem, že veľa ľudí nebaví čítať knihu, keď poznajú zápletku aj rozuzlenie. (Patrím tiež medzi nich) No Romea a Júliu by ste si prečítať mali. Keďže už som vedela o čom príbeh je mohla som si krásne vychutnať obratnosť Shakespearovho pera. Je obdivuhodné, ako vedel narábať so slovom. Ten človek bol jednoducho génius, ktorý predstihol svoju dobu!


V tomto článku som použila slovo Shakespeare 8 krát! :D hah


Krásny deň! ☼
Cloe :)

Menovky:

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov