8/25/2015

Hlava XXII - recenzia

Názov: Hlava XXII
Autor: Joseph Heller
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 388
Anotácia: Hlava XXII sa nepodobá žiadnej knihe, ktorú ste čítali. Má svoj štýl, svoju logiku, svoj výnimočný charakter a rukopis. Neustále balansuje medzi komikou a hororom. Je výstredne zábavná a pôsobivá. Je originálna.Môj názor: Prečítať túto knihu som túžila dva roky. A konečne som si ju kúpila a konečne som si ju prečítala!
Navnadil ma na to článok v denníku SME (niečo z neho si môžte nájsť aj  tu), kde Hlavu XXII prirovnáva k americkému seriálu M*A*S*H. A ten ja milujem. O knihe som už samozrejme vedela zo školy, kde nám naša slovenčinárka vedela "krásne" naspoilerovať knihy a tak odradiť každého, kto mal záujem si niečo z povinnej literatúry prečítať. (Len tak na okraj. Ja som na strednej ani na základnej žiadnu povinnú literatúru nemala.)
Hlava XXII však vybabrala aj s mojou slovenčinárkou. Tá sa totiž naspoilerovať nedá. Nemá fázy ako úvod, jadro a záver ako väčšina kníh, kde v úvode sa dostanete do deja, hodí sa tam nejaká zápletka, v jadre sa to ešte viac zapletie a v závere dostanete nožnice a prestriháte sa ohúrene až na koniec.
Hlava XXII plynie ako sekundy, minúty, hodiny, dni, týždne, mesiace, roky. Môžu Vám povedať čo sa vtedy stalo, ale nikdy nebudete priamo tam. Môžu Vám povedať, čo sa v knihe udialo, no aby ste ju pochopili, musíte ju prežiť (nie v pravom slova zmysle), prečítať si ju.
Nemám rada knihy, kde sa do začiatku do konca nič nezmení. A predsa som si knihu Hlava XXII obľúbila. Vyniká humorom, aj keď by ste si povedali, že humor k vojne nepatrí. Ale keď sa nechcete zblázniť bez humoru to nejde. Autor krásne využíva iróniu, ktorej sa ja vždy poteším (priam sa v nej vyžívam :D )
Počas čítania som sa zamyslela, čo by som robila ja na ich mieste. Pravdepodobne by som nevedela, či som blázon ja alebo ten s ktorým sa zhováram. 
Ale vo vojne sú všetci blázni. Tak som rada, že u nás nie je vojna a tak ako modelky si želám svetový mier :D :D . Ale myslím to skutočne vážne! Dúfam, že sa už nikdy nenazbiera bláznov natoľko, aby vypukla vojna. Menovky:

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov