7/16/2015

dvojka knižných noviniek / júl ´15

 Videla som veľa článkov typu knižná lákačka, ale veľa krát sa tam tie knihy opakujú. A navyše prevláda young adult literatúra, horory, detektívky. A čo spoločenské romány? Keďže som bojko horory nečítam a kriminálky ma nebavia. Tak som si sama musela pozrieť na čo sa mám tešiť. Aj keď nemám žáner, ktorý by som uprednostňovala (stále sa v tom hľadám) tieto knihy ma zaujali, tak dúfam, že zaujmú aj niektorých z VásPočet strán: 528
Čo ak by sme mali možnosť žiť svoj život znovu a znovu, až kým nebudeme spokojný?
Počas snehovej fujavice v roku 1910 sa v Anglicku narodí dievčatko Ursula, ale zomiera, prv než sa stihne poriadne nadýchnuť. V rovnaký večer roku 1910 sa to isté dievča narodí opäť a tentoraz prežije, no smrť si ju zanedlho počká a cyklus sa zopakuje. Ursula prežíva svoj život nanovo, vždy o niečo dlhšie, vždy s iným tragickým koncom. Zakaždým sa ocitá na začiatku, obdarená šancou vyhnúť sa fatálnym chbám. Ursula si na predošle životy nespomína, no silné déja vu, predtucha prichádzajúceho nešťastia sú varovaním pred nástrahami, ktoré sa jej kedysi stali osudné. Stačí zdanlivo bezvýznamný krok a všetko sa môže vyvinúť inak. Čím častejšie prežíva tie isté momenty nanovo, tým sú spomienky konkrétnejšie a šanca na dokonalý život väčšia. Dá sa však vyvarovať všetkých chýb? Dá sa zachrániť svet pred jeho nevyhnutným osudom?

Počet strán: 432
Sarah Grimkéová, dievča z významnej rodiny, oplýva nenásytným intelektom a buričskými názormi. Od útleho veku tuší, že je predurčená na niečo veľké, no bránia jej v tom konvencie obmedzujúce ženy na začiatku 19. storočia. Na svoje jedenáste narodeniny v roku 1803 dostane od rodičov do vlastníctva čiernu slúžku Hetty zvanú Hŕstka. Sarah sa otroctvo protiví a Hŕstku by najradšej vrátila, darovala by jej slobodu, no také čosi je v tých časoch nemysliteľné. "Otroctvo je náš životný štýl" hovorievala jej mama, "zmier sa s tým."
Osudy Hŕstky a Sarah Grimkéovej sa tak navždy spoja a my sledujeme tridsaťpäť rokov ich života zasvätených túžbe po slobode a spravodlivosti. Zničené nádeje, zradu, neopätovanú lásku a spoločenské vyhostenie, to všetko musí Sarah pretrpieť, kým si nenájde miesto po boku svojej nebojácnej mladšej sestry Angeliny, bojovníčky za zrušenie otroctva a ženského práva. Ich odhodlanie preslávi sestry po celej krajine.
Cloe

Menovky:

2 komentárov:

O 28. júla 2015, 6:51 , Blogger Bastera povedal(a)...

Život po životě bych si také ráda přečetla, ale těch knih je tolik... kdo to má stíhat, že? :)

 
O 29. júla 2015, 3:06 , Blogger Cloe povedal(a)...

Tiež mám ten pocit! Toľko skvelých kníh a keď si človek uvedomí, že ich nikdy nestihne prečítať ani z polovice... chce sa mi plakať :/

 

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov