5/12/2015

Rok, ktorý všetko zmenil - recenzia

Názov knihy: Rok, ktorý všetko zmenil
Autor: Georgia Bockovenová
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 360
Anotácia:
Jessie Patrick Reed má štyri dcéry, s ktorými sa nestýka. Jeho život sa končí a on veľmi túži stretnúť sa s nimi. Elizabeth, Ginger, Rachel a Christine doteraz netušili, že sú nevlastné sestry. Po otcovej smrti môže každá z nich zdediť desať miliónov dolárov pod podmienkou, že si spoločne vypočujú nahrávky, v ktorých Jessie približuje svoj neľahký život a vysvetľuje prečo deti opustil.
Elizabeth obklopuje milujúca rodina, ale zo všetkých štyroch sestier trpela najviac, pretože ju opusti ako štvorročnú. A tak sa obrní hnevom a odmeranosťou, pretože nevie, aký mal Jessie dôvod opustiť ju a jej matku.
Ginger pochádza z krátkeho vzťahu so známou speváčkou. Po narodení ju jej matka dala na adopciu, aby vyrastala v úplnej rodine. Ginger to až doteraz tajili. Má vzťah so ženatým mužom, no keď sa zblíži so sestrou Rachel, ktorá práve odhalila mužovu neveru, urobí nečakané rozhodnutie.
Rachel vychovávala matka trpiaca duševnou chorobou, ktorá napokon spáchala samovraždu. Úspešná Rachel prežíva  ťažké obdobie a prekvapivo nájde oporu práve vo svojej sestre Ginger.
Najmladšia Christina sa najviac podobá na otca a z detstva si pamätá mnohé chvíle. Nechápe, prečo ju opustil, no je ochotná dať mu druhú šancu.
Sestry si pomaly, opatrne  hľadajú cestu k sebe... a možno práve o to šlo.


Obálka:
Tá obálka je dokonalá. A nie len jej estetická hodnota, ale aj tá symbolická. Najprv som si to neuvedomovala, ale tie symboly sú ... prefektné! Akoby tá obálka mala vlastný príbeh, alebo ako by ho dotvárala. Vykladám si to takto.
Tú rastlinku asi poznáme všetci je to Rodinné štastie.  Okno je nejaký priezor, niečo nové(?) a keďže tam svieti slnko, tak je to na tej druhej strane dobré. Už aj na tej vnútornej strane okna sa cítim fajn. A o koľko to môže byť lepšie vonku... Ďalej tam je srdičko... to poznáme jeho symboliku a tým, že svieti je jeho význam ešte viac umocnený, alebo je to Jessie, ktorý dohliada na svoje dcéry z hora? To bol spoiler, takže som to musela vyčierniť.
Skúste sa zamyslieť nad tou obálkou a jej symbolikou. Som z toho taká nadšená, že moje slovné vyjadrovanie mi naraz nestačí. Tak to skúste precítiť samy. ☻


..............................................................................................................................................


Nič z podobného žánru som ešte nečítala. Tak možno neviem úplne objektívne posúdiť túto knihu. Ale koniec koncov, žiadne umelecké dielo nie je možné objektívne posúdiť. Óóó, už túto knihu považujem za umelecké dielo? No fajn, nejdem filozofovať nad tým čo je a čo nie je umeleckým dielom. To by sme tu si boli nadlho ☺.


Kniha je rozdelená do viacerých častí. Každá kapitola sa zameriava na jednú zo sestier alebo na ich otca. Tým sa dozvedáme o životných príbehoch každej postavy. A že sú krásne prepracované! Je vidieť, že napriek tomu, že kniha má 360 strán (až toľko?, počas čítania sa mi to zdalo menej:D ) autorka tomuto príbehu venovala veľa času. Všetko je premyslené, všetko do seba hladko zapadá.

O štýle písania Vám asi veľa nepoviem. Ja si ho všimnem len keď je nejaký hrboľatý, alebo úplne dokonalý. Väčšinou si totiž ani neuvedomujem, že vôbec nejaké písmenká lúštim. Ja som jednoducho v príbehu. Som TAM! Nevnímam nič čo je predo mnou, čo je za mnou. Práve ma napadlo, či si vôbec uvedomujem, keď sa v knihe spomína že sneží a je zima, keď mne je príjemne teplúčko a naopak. Neviem. Asi si to budem musieť otestovať.

 Táto kniha má veľa veľa pozitív, no má aj nejaké to negatívum. Ale je dosť možné, že to je negatívum len pre mňa. Povedzme si to takto. Som jednoducho človek zábudlivý. Ako som už spomínala, každá kapitola sa venuje určitej postave, len mne nie vždy (no dobre, skoro nikdy) nedošlo a ktorej z tých dievčat je reč. Po pár riadkoch som si ujasnila, že to je tá sestra, ktorú jej priateľ zbil, alebo tá ktorá... (viac z príbehu Vám neprezradím)

Viete ako sa stáva, že sa Vám kniha páči od začiatku po stred, ale ten koniec je tak hrozný, že si poviete, že ste tú knihu mali odložiť v polovici, aby ste z nej mali príjemný pocit? V tejto knihe sa nič také neudialo. (Ale som Vás nastrašila čo? hmh)

Je to veľmi príjemná kniha, v ktorej som našla všetko, čo som očakávala len v lepšom. Preto Vám ju môžem s kľudným svedomím odporučiť.Cloe 

Menovky:

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov