6/08/2014

Mastičkár - recenzia

Super kniha! Prvú hviezdičku by som tejto knihe musela pridať už len preto, že vďaka nej som si urobila "očko" v maturitnej komisii. :D ( ale to len tak bokom...)


Názov knihy: Mastičkár
Autor: Tadeusz Dolega Mostowicz
Rok vydania: 1949 (a to už je druhé vydanie)
Vydavateľstvo: Smena, SÚV SZM
Počet strán: 282


Anotácia: Kniha ukazuje, ako ľahko sa môže všetkoobrátiť úplne iným smerom. Na námet tejto knihy bol v roku 1982 spracovaný film s rovnakým názvom. Profesor Rafael Wilczur je uznávaný lekár, chirurg, ktorého opustila manželka a zobrala so sebou aj ich malú dcéru. Wilczur hľadá zabudnutie v alkohole , keď pri jednej krčmovej bitke stratí pamäť jeho sa zmení od základov... Čo by ste robili, keby ste nevedeli kto ste, odkiaľ ste..., vlastne nevedeli by ste nič ... čo by ste robili? ja by som sa asi rozplakala, hej som taký uplakanecAk si už potrebujete oddýchnuť od young adult, tak určite odporúčam klasiku. Pri mojej poslednej oddychovke som siahla po knihe Mastičkár od poľského spisovateľaTadeusza Dolega Mostowicza. A musím povedať, že sa oplatilo! Príbeh bol maximálne originálny, zápletka sa tiahla a rozvetvovala počas celej knihy ( aj keď sa miestami zdalo, že sa na ňu zabudlo, nezabudlo čítajte ďalej  )

Čo ma tak trochu zarazilo bola neaktívnosť Marienky ( keď si to prečítate, budete vedieť kto to je ;)) Ona len všetkých počúvala, strachovala sa, aby si to či ono niekto zle nevysvetlil... No, tak to mi troch vadilo, že bola taká jednoduchá( nemám rada to slovo!)
Ale to za to môže to young adult. Tam máme riadne nezávislé feministky. A kedže som sama dievča, tak sa mi viac páči, že o sebe rozhodujeme samé a na žiadne povolenie nečakáme! Lenže tak sa píše teraz nie pred 60 rokmi.

A viete, čo som našla v tej knižke založené? Hmm...? (Oplatí sa chodiť do starých rodinných knižníc) Nie, neboli to peniaze... určite vás to všetkých napadlo :D :D Bol tam 17 korunový cestovný lístok, vydaný 2 mesiace pred mojím narodením.( a ešte obal z čokoládky Čierny princ )

Takže zhrniem to tak, že staré knižky sa rozhodne čítať oplatia! Odporúčam túto knihu všetký čo majú radi klasiku, ale aj tým, ktorí sa ku čítaniu klasiky ešte neodhodlali. (Pre Vás je to super kniha na začiatok, kedže  nieje písaná tým starým, náročnejším ale aj, podľa mňa, krajším štýlom, .)

PS: Tým čo sa páčila Jana Eyrová, Pýcha a predsudok sa bude páčiť aj Mastičkár, aj keď tá kniha nie je taká romantická...Menovky:

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov