5/09/2014

Aký si čitateľ?

Zdravím. Toto bude taký článok a zároveň možno aj recenzia na jednu knihu. Musím vám povedať, že je čisto náhoda, že som na to narazila, pretože, ako už možno viete, sa pripravujem na maturitu. Takže tieto prázdniny som sa okrem iného zamerala na učenie slovenčiny. A našla som super "lekciu".
Píše sa v nej totiž o spôsoboch čítania a rôzne zaujímave veci o čítaní. Keďže ma to zaujalo, tak vám sem tiež niečo z nej pridám.

Vedeli ste, že podľa "vedcov" existujú tri typy čitateľov literárneho textu?

1. Naivný čitateľ (aj vy ste si pomysleli , že to nemôžete byť ?)
chápe svet vytvorený literárnym dielom ako reálny svet a nie ako autorskú fikciu. Bezvýhradne sa stotožňuje s dielom, preberá jeho hodnoty. Naivný čitateľ vníma obsah prečítaného textu ako celok, pričom si ale neuvedomuje napr. výrazové prostriedky, pomocou ktorých bol text vytvorený.

2. Analyzujúci čitateľ 
po prvotnom prečítaní textu a jeho vnímaní ako uceleného diela nasleduje druhé a ďalšie čítanie textu, pri ktorom sa snaží odhaliť štruktúru diela a pochopiť funkciu jeho jednotlivých častí. Zvyčajne sa pri interpretácií literárnych diel uskutočňujú tri etapy rozboru štruktúry diela.

3. Syntetizujúci čitateľ
je čitateľ, ktorý dokáže výsledky interpretácie prečítaného diela premietnuť do všetkých spoločenských súvislostí. Vo fáze hodnotenia nazerá na dielo zo všetkých strán a aspektov, ktoré su dostupné jeho vedomostiam a skúsenostiam.

Tak aký ste čitateľ? Ja sa pokladám za svojského čitateľa. Teda zhrnutím niektorého zo všetkých troch typov. :D

Plus niečo čo som sa dozvedela o nemom čítaní (taktiež z tejto učebnice)
Nemé čítanie je proces čítania pohľadom, pri ktorom oči čítajú oveľa rýchlejšie ako hovoridlá (prery, zuby jazyk...) za minútu sa dá očami prečítať až 2000 slov! Zatiaľ čo pomocou rečových orgánov za ten istý čas možno vysloviť najviac 200 - 300 slov. Nie, nepomýlila som sa v nulách.

Určité časti textu sú úryvkami z knihy Slovenský jazyk pre 1. -4. ročník stredných škôl.

Táto kniha bola vydaná Slovenským pedagogickým nakladateľstvom. Myslím si, že je to dosť kvalitná učebnica čo sa obsahu týka. Je v paperbacku,(dúfam, že sa to tak píše), ale napriek tomu je dosť ťažká. Takže nosenie do školy u mňa nehrozí :D Keby mala ľahšie a tenšie stránky bolo by to omnoho lepšie. Kniha má 368 strán, ale myslím, že ľahší papier by tomu rozhodne pomohol. Ale keď sa budete učiť doma tak vám jej hmotnosť prekážať nebude. Nedalo mi to a bola som ju odvážiť má takmer kilo. Keďže je v brožovanej väzbe môžte čakať, že na jej chrbte budete mať zalomenia. Ale mne to pri učebniciach  nevadí. Pravdu povediac na to kašlem, lepšie sa mi drží v ruke taká prehnutá. Samozrejme beletria nie! Tá musí byť dokonalá.


Menovky: ,

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]

<< Domov